Jak mogą oszczędzać studenci?

Pisałem już o podstawach domowego oszczędzania, ale wtedy miałem na myśli rodzinę. Dzisiaj skupię się na tym, jak powinien oszczędzać student – co nie powinno sprowadzać się do zapychania żołądka zupkami chińskimi i najtańszym alkoholem 😛 Też byłem studentem, więc wiem, co robić, aby zaoszczędzić 🙂

1. Znajdź tanie jedzenie – stołowanie się na mieście może być korzystne, jeśli tylko znajdziesz tani bar – bardzo syty, dwudaniowy obiad można zjeść już za mniej niż 10 zł 🙂 Nie opłaca się za bardzo kupowanie jedzenia na wagę. Za niższą cenę w innym miejscu możesz zjeść tyle samo.

2. Zainwestuj w miesięczny lub semestralny bilet. W części miast kontrole są przeprowadzane ze zwiększoną częstotliwością, więc gapom nie zawsze się upiecze. Kupowanie biletów jednorazowych w ogóle nie jest opłacalne.

3. Znajdź tani punkt ksero. Chyba nie istnieje student bez chociaż jednej kserówki? Nikt nie kupuje książek akademickich, a w bibliotekach może być tylko kilka książek na kilkadziesiąt – co najmniej – studentów. Cena za skserowanie jednej strony przeważnie wynosi 10 gr, ale równie dobrze można zapłacić 7 gr – co będzie się opłacało tym bardziej, jeśli kserujesz dużo.

4. Korzystaj z promocji w marketach. Czasami nie ma się najmniejszej ochoty na stanie w kolejce, ale kupowanie w osiedlowych sklepikach się nie opłaca – zaoszczędzisz czas, ale wydasz więcej, niż musisz. Studenta może nudzić przeglądanie gazetek promocyjnych, ale czy nie chciałby zaoszczędzić co najmniej kilkunastu złotych?

5. Zdecyduj się na mieszkanie poza ścisłym centrum. Ok. dwudziestominutowy dojazd do centrum komunikacją miejską to nie tragedia, a jednocześnie możesz zapłacić nawet o 100 zł mniej za wynajęcie pokoju. Zwykle mieszkania w ścisłym centrum są droższe ze względu na lokalizację. Ale mieszkając poza nim, jednocześnie możesz się cieszyć spokojem w dzień, kiedy pod oknami nie będą co chwilę przejeżdżać tramwaje, autobusy i inne pojazdy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s