Jak bieżąco kontrolować swoje wydatki?

Regularne kontrolowanie swoich wydatków wcale nie jest takie trudne, na jakie by wyglądało. Nie jest również czasochłonne, jeśli się je prowadzi na bieżąco – jak robić to najlepiej? Kilka wskazówek ode mnie!

Możesz prowadzić tabelki w Excelu. W jednej kolumnie wpisujesz kategorię, w drugiej – kwotę, jaką wydałeś. Możesz również wpisywać szczegółowe rzeczy zamiast kategorii, np. zamiast jednej kategorii rozrywka, w której na bieżąco zliczasz kwotę, w słupku piszesz np. piwo z Markiem, kino z Anetą, Marsy w promocji, itp. Jak dla mnie druga opcja jest lepsza – jest bardziej szczegółowa, wtedy widzisz, z czego możesz zrezygnować, żeby zaoszczędzić w przyszłym tygodniu/miesiącu pieniądze.

Można nie prowadzić tabelki na komputerze, ale zliczać po prostu rachunki, które trzymasz w jednym miejscu, aby się nie pogubiły. Markerem zaznaczasz, z czego można by zrezygnować, co okazało się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto – uwagi wpisujesz sobie do zeszytu. To opcja dla osób, które wolą mieć wszystko w swoich rękach, a nie w pliku na komputerze. Dla nas jednak wygodniejszy jest Excel, a nie zbieranie papierologii 🙂

Jeśli mieszkasz z kimś na studiach i pewne rzeczy kupujecie sobie razem, zbierajcie paragony i rozliczenia dokonujcie np. po tygodniu. Liczy się tylko to, co jest na paragonach. Nie może być tak, że usłyszycie lub sami powiecie “nie mam paragonu, ale na pewno wydałem…”. Jeśli już się decydujecie na wspólne kupowanie czegoś, niech to będzie też sprawiedliwie rozliczane, a nie “na oko”. Jeśli macie taką możliwość – płaćcie kartą, wtedy dowód zakupu jest zapisany w Waszym koncie bankowym.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s