Oszczędzanie energii

Oszczędzanie nie polega tylko na robieniu oszczędnych zakupów z głową, ale również na zmniejszaniu rachunków – dzisiaj powiem Wam o tym, jak oszczędzać w domu na prądzie. To bardzo proste 🙂 Nie trzeba chodzić o 22 spać, a od 19 siedzieć przy świecach, żeby płacić mniejsze rachunki. Niektóre czynności nie zajmą nawet minuty, a w dłuższej perspektywie można zaoszczędzić. Nie podam, ile dokładnie możecie mieć w kieszeni, bo nie znam Waszych rachunków i potrzeb, powiem tylko, jak można oszczędzać prąd.


Jeżeli gotujesz na płycie ceramicznej lub indukcyjnej, do momentu zagotowania się potrawy nastaw palnik na maksymalną moc, a kiedy zacznie się gotować, zmniejsz moc na tyle, żeby tylko utrzymać wrzenie i odpowiednią temperaturę. No i lepiej używać naczyń o płaskich dnach, bo garnki, które nie przylegają dobrze do powierzchni płyty, zużywają do 50% energii więcej (dane z Tauronu).

Lodówka. Nie stawiaj jej koło kaloryfera i jakichkolwiek grzewczych urządzeń. Zanim włożysz do niej coś do schłodzenia, poczekaj, aż ostygnie. Inaczej lodówka zużyje więcej prądu na utrzymanie właściwej temperatury wewnątrz, kiedy zostanie do niej włożone coś gorącego.

Masz elektryczny czajnik? Jeśli chcesz zrobić sobie herbaty, nalej do czajnika minimalną ilość wody, a nie 2 litry, żeby było na później, bo to nie ma sensu. Jeżeli chcesz kupić dopiero czajnik elektryczny, wybierz taki, który ma zamontowaną w środku grzałkę, a nie płytkę grzewczą na samym dole. W pierwszym przypadku woda szybciej się zagotuje 🙂 No i pamiętaj o regularnym oczyszczaniu czajnika z kamienia. Nie tylko dla oszczędzania prądu, ale również dla zdrowia. Kamienie nerkowe? Nie, dziękuję.

Jeśli pieczesz ciasta, termoobieg pozwoli zaoszczędzić Ci prąd, ponieważ wtedy temperatura jest lepiej rozprowadzana w środku piekarnika. Chyba że masz gazowy bez takiej funkcji – moja babcia piecze w takim świetne ciacha 🙂

I na koniec najważniejsze – oświetlenie. Używaj energooszczędnych świetlówek zamiast zwykłych żarówek. Nie gaś światła w danym pomieszczeniu, jeśli wychodzisz z niego na dwie minuty – to się wtedy nie opłaca. Gaś światło wtedy, kiedy nie będzie nikogo w danym pomieszczeniu przez dłuższy czas.

I nie zostawiaj urządzeń w trybie stand by. Wyłącz telewizor, komputer, laptopa – ich ponowne włączenie nie zajmie Ci dużo czasu, a w dłużej perspektywie jest to bardzo opłacalne.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s