Nie stać Cię na zapłacenie składki – co robić?

Wybór ubezpieczenia na życie powinien być dostosowany do możliwości finansowych osoby ubezpieczonej. Nie może być tak, że ktoś kupi najdroższe ubezpieczenie na wszelki wypadek, a później w budżecie domowym będzie miał dziury, bo nie będzie go stać na opłacanie składki ubezpieczeniowej! Jednak nie tylko wtedy można mieć problem. Po prostu w pewnym momencie życia niespodziewanie można utracić finansową płynność – a wtedy nawet opłacenie niskiej składki staje się problematyczne. Jak znaleźć wyjście z tej sytuacji? Gąsior radzi ( tak mnie nazwała moja córeczka :D).

Co zrobić, kiedy nie można opłacić składki? Ubezpieczony jest zobowiązany ostatecznie do zapłacenia zaległej składki ubezpieczenia wtedy, kiedy otrzyma już od towarzystwa ubezpieczeniowego wezwanie do zapłaty. Jeśli wtedy kwota nie zostanie uiszczona, ubezpieczenie może zostać rozwiązane 😦 Jednak nie trzeba rezygnować z polisy na życie, z której byliśmy zadowoleni. Istnieją inne wyjścia z takiej trudnej sytuacji!

  • Można przejść na tryb bezskładkowy – wtedy składki będą opłacane z sumy ubezpieczenia.
  • Można złożyć wniosek o tymczasowe zatrzymanie opłacania składek. Wtedy trudna sytuacja finansowa powinna być odpowiednio udokumentowana.
  • Możliwe jest opłacanie składki przez ubezpieczyciela, jeśli wcześniej zakupiliśmy dodatkowe ubezpieczenie składki – działa ono właśnie w takich wypadkach.
  • Ubezpieczony może zrezygnować z umów dodatkowych, aby obniżyć koszty ubezpieczenia, ale wtedy oczywiście zmniejsza się zakres ochrony i trzeba się zastanowić, czy takie ubezpieczenie ma sens.
  • Ubezpieczyciel pewnie także zgodzi się na obniżenie sumy ubezpieczenia, ale jeśli pech będzie chciał, że jeszcze w trudnym okresie finansowym przydarzy nam się coś złego, to dostaniemy mniejsze odszkodowanie.
  • Możemy zaryzykować – i pożyczyć od kogoś zaufanego pieniądze na opłacanie ubezpieczenia, jeśli wiemy, że wkrótce staniemy na nogi i będziemy mogli oddać dług. A z wdzięczności zaprosić tego kogoś na kawę lub piwo 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s