Umiesz liczyć – licz na siebie

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj, jeszcze lepszy – nie oddawaj. I tak dalej, i tak dalej. Te wszystkie powiedzonka czasami mogą być nawet prawdziwe, chociaż wydają się bardziej dewizami egocentryków, którzy żyją tylko dla siebie 🙂 Jednak ostatnio zacząłem myśleć nad tym, że egocentrycy wcale nie mają tak źle – z jednej strony, są na maksa skoncentrowani na sobie, z drugiej strony – umieją o siebie zadbać i są samowystarczalni. Oni nie zajmują się nikim innym i nie oczekują opiekuńczego podejścia innych osób do nich. Ale czy zawsze warto liczyć tylko na siebie?

I tak z tematu egocentryzmu przeszliśmy na temat samodzielności. Ale bardziej chodzi mi nie o naturalną samodzielność, indywidualizm, ale bardziej unoszenie się sobą, przekonanie, że w każdej sytuacji da się sobie radę samemu. Ok, to może się sprawdzić przy załatwianiu różnych formalności, takich jak załatwianie dokumentów w urzędzie, organizowanie wyjazdu, korzystanie z kalkulatora ubezpieczeń na życie, wypełnianie urzędowych wniosków, itd.

Ale przez drastyczne unoszenie się sobą często można odrzucić pomoc innych osób, które naprawdę bezinteresownie pomogłyby komuś w jakiejś sprawie. Później może się okazać, że jednak człowiek nie da sobie rady sam z jakimś problemem – ale jak teraz zwrócić się do kogoś o wyciągnięcie pomocnej dłoni? Chyba nie wypada, skoro się ją wcześniej odtrąciło.

Jeżeli ktoś by najpierw wzgardził moją ofertą pomocy, a później sugerował, że jednak powinienem wziąć czynny udział w jego życiu, nie wiem, co bym zrobił. Nie każdy lubi być najpierw odtrącany, a później poszukiwany jako ostatnia deska ratunku, której się szuka, kiedy inne działania zawodzą. Ja mógłbym być stałą deską ratunkową – masz jakiś problem, walisz do mnie jak w dym. Od razu. I miło by było, gdybym ja mógł zrobić tak samo w drugą stronę – niestety czasami można się poczuć tylko wykorzystywanym. To ten moment, kiedy zdajesz sobie sprawę, że Ty jesteś dla wszystkich, a dla Ciebie nikt. I wtedy Ty może zaczniesz zastanawiać się nad tym, czy nie lepiej by było, jakbyś był skoncentrowany tylko na sobie?

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s