Gdzie najlepiej oszczędzać?

Na pewno nie w starej skarpecie w domu 🙂 Nie uznaję takiego oszczędzania, ponieważ to żadne oszczędzanie. Pieniądze leżą w tej biednej skarpecie, nie rosną, nie pracują na siebie. Poza tym właściciel skarpety ma do niej stały dostęp. Jak będzie chciał, to sobie weźmie kasę, później uzupełni ten brak i w efekcie po pewnym czasie tego oszczędzania będzie miał tyle samo, ile miał na początku. To już nie lepiej wsadzić te pieniądze na konto oszczędnościowe albo lokatę terminową?

Zależy, jak gruba jest ta skarpeta, czy jak bardzo wypchana pieniędzmi…:-) Można znaleźć lokaty, które nie wymagają wpłacenia określonej minimalnej kwoty. Konta oszczędnościowe w ogóle nie mają takiej granicy. Je możesz założyć ze złotówką.

Na koncie i na lokacie pieniądze są oprocentowane, aby wpłacony kapitał przyniósł przez określony czas zysk. Tylko że na koncie to oprocentowanie jest zwykle zmienne – to znaczy, że można stracić na zysku, jeżeli zmienią się stopy procentowe na rynku. Lokata może mieć oprocentowanie zmienne, stałe i progresywne. Stałe nie jest zależne od stóp procentowych. Najłatwiej można obliczyć, ile się dostanie kasy na koniec lokaty.

No właśnie. Koniec lokaty. Nie powinno się wyjmować z niej pieniędzy przez jej końcem, bo wtedy bank zabierze klientowi nawet do 90% odsetek! W przypadku konta, można dokonać za darmo najczęściej jednej wypłaty, kolejne są płatne i koszty rosną w zależności od tego, która to już wypłata.

Lokatę i konto się zakłada po to, żeby OSZCZĘDZAĆ. A nie wyjmować pieniądze! Konto zapewnia prawo do wyjęcia pieniędzy w awaryjnej sytuacji bez utraty odsetek. Lokaty mogą mieć wyższe oprocentowanie, co będzie się bardziej opłacało, kiedy ktoś ma do wpłacenia więcej pieniędzy.

Tyle z podstaw-podstaw. Pytania? Piszcie! 🙂

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s