Przygotowanie do zimowego biegania

Raz śnieg prószy, a innym razem jest po prostu zimno. Uwielbiam biegać i nie pozwalam, aby kapryśna pani Zima przeszkodziła mi w uprawianiu mojego ulubionego sportu. No właśnie – jak ją przechytrzyć?
Ostra zima nie może spowodować, abyś rzucił buty do biegania w kąt. Zimą można biegać, ale trzeba się do tego najpierw przygotować.

Zimą najważniejsza dla biegacza jest czapka. Najlepsza będzie ta, wykonana z polipropylenu z domieszką nylonu lub gortexu (tak jak rękawiczki). Czapka jest niezbędnym elementem stroju biegacza – głowa musi być odpowiednio zabezpieczona, ponieważ to właśnie przez nią tracimy bardzo dużo ciepła i jeśli nie założymy na nią odpowiedniego nakrycia, ubezpieczenie grupowe pzu warianty może dojść do wyziębienia centralnego układu nerwowego.

Do biegania nie powinno się ubierać na cebulkę, ponieważ zbyt duża liczba warstw może znacznie ograniczyć nasze ruchy. Najlepsze ubrania, to te, wykonane z wysokiej jakości materiałów o właściwościach termoizolacyjnych – odzież bawełniana odpada! Natomiast na stopy warto założyć nie jedną, a dwie pary skarpet.

Co do butów – zwykłe buty ślizgają się na śniegu, natomiast można kupić specjalnie dedykowane do śnieżnych warunków pogodowych – jednak mamy to szczęście, że w Polsce zimą śnieg spada niewiele razy, więc nie musimy kupować kolejnej pary butów do biegania.

Pamiętajmy, aby przed bieganiem podczas dużych mrozów, posmarować twarz kremem – jednak krem ten nie może być na bazie wody, ponieważ może ona zamarznąć. Najlepsza będzie wazelina.

Dzięki bieganiu zimą spalisz więcej kalorii, ponieważ nasz organizm dodatkowo musi utrzymać ciepło, co jest baaardzo energochłonne!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s